Løperprofil

Pekka Noponen

Suunta Jyväskylä

Feil klubb, eller løperen registrert dobbelt? Logg inn for å foreslå rettelser

Utvikling

Grafen viser skogsrankingen: tykk linje er rankingtallet (forventet kmtid) ved hvert månedsskifte, tynn linje er løpskapasiteten uten bom, og feltet mellom dem er bomtapet. Lavt er bra, så kurven stiger i grafen når løperen blir bedre. Prikkene er enkeltløp (justert kmtid); løp rankingen ser bort fra vises ikke.

8.309.009.3010.0010.302023202420252026WMOC 2022 Forest Qualification 13.07.2022: 8.47WMOC 2022 Middle Final 14.07.2022: 10.46O-Ringen Åre, etapp 1, lång 23.07.2023: 8.20O-Ringen Åre, etapp 2, lång 24.07.2023: 8.24O-Ringen Åre, etapp 3, medel 26.07.2023: 9.32O-Ringen Åre, etapp 4, medel 27.07.2023: 9.02O-Ringen Åre, etapp 5, lång, jaktstart 28.07.2023: 8.41WMOC Forest Qualification, 6.8.2024 06.08.2024: 8.34WMOC Middle Final, 7.8.2024 07.08.2024: 8.52WMOC Long Final, 9.8.2024 09.08.2024: 9.00FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla. 1st day. 05.07.2026: 8.37FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, stage 2 06.07.2026: 9.31FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 3.osakilpailu 07.07.2026: 9.13FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 4.osakilpailu 09.07.2026: 9.04FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 5.osakilpailu 10.07.2026: 9.30

Rankingtall

Alt rankingen vet om løperen akkurat nå — én blokk per ranking løperen har tall i. Plasseringene gjelder norgesrankingen slik den står i dag (løpere med sikkerhet på minst 5 og løp siste tolv måneder). Hold pekeren over et tall for forklaring; «alle parametrene» nederst i hver blokk viser modellens rå verdier. Klikk på et rankingnavn for å åpne eller lukke blokken.

Skogsrankingen

Utenfor rankinglisten akkurat nå (listen krever sikkerhet på minst 5, løp siste tolv måneder og norsk klubb).

Forventet kmtid
9.34
Løpskapasitet
8.44
O-evne
0.50
Jevnhet ±
7,2 %
Usikkerhet ±
0.17
Sikkerhet
10
Bommer per løp
2,3
Typisk bom
75 s
Disk/brutt
3 %
Distanseprofil
best på lange (−1,2 % per dobling)
Sesongprofil
jevn hele året
Løp i grunnlaget
15 (sist 10.07.2026)
Alle parametrene
fartMu (evne, ln-rom, krympet)−0,2581
fartMuRaa (evne før krymping)−0,2753
fartSigma (dagsform-spredning)0,0718
fartTau (usikkerhet på fartMu)0,0296
fartVekt (tidsvektet løpsvekt)4,08
evidensVekt (sikkerheten)9,81
bomFaktor (bomfrekvens, 1 = snittet)0,8205
bomVekt82,78
bomStorMu (bomstørrelse, ln sek)4,323
bomStorSigma0,7232
antallBom26
havariSeriost (disk/brutt, konkurranse)0,0337
havariTrening (disk/brutt, trening)0,0758
havariVekt5,59
fartLengdeSens (distanseprofilen)−0,0181
fartLengdeSnitt (vant ln-lengde)1,3387
fartSesongCos (sesongprofilen)0,0001
fartSesongSin−0,0001
bomRateRef (populasjonens bomrate per strekk)0,1831
kmTidRef (anker: snittets rentid s/km)676,3
renTidRef (rentid på referanseløypa, s)2323,6
forvTidRef (totaltid på referanseløypa, s)2544,3
beregnet06.11.2026

Sprintrankingen

Utenfor rankinglisten akkurat nå (listen krever sikkerhet på minst 5, løp siste tolv måneder og norsk klubb).

Forventet kmtid
8.00
Løpskapasitet
7.47
O-evne
0.14
Jevnhet ±
5,8 %
Usikkerhet ±
1.36
Sikkerhet
1
Bommer per løp
1,1
Typisk bom
65 s
Disk/brutt
6 %
Distanseprofil
nøytral
Sesongprofil
jevn hele året
Løp i grunnlaget
2 (sist 11.07.2022)
Alle parametrene
fartMu (evne, ln-rom, krympet)−0,0411
fartMuRaa (evne før krymping)−0,1559
fartSigma (dagsform-spredning)0,0577
fartTau (usikkerhet på fartMu)0,1823
fartVekt (tidsvektet løpsvekt)0,03
evidensVekt (sikkerheten)0,8
bomFaktor (bomfrekvens, 1 = snittet)1,2052
bomVekt7,33
bomStorMu (bomstørrelse, ln sek)4,1782
bomStorSigma0,6419
antallBom5
havariSeriost (disk/brutt, konkurranse)0,0577
havariTrening (disk/brutt, trening)0,0855
havariVekt0,13
fartLengdeSens (distanseprofilen)0,0001
fartLengdeSnitt (vant ln-lengde)0,8904
fartSesongCos (sesongprofilen)0
fartSesongSin−0
bomRateRef (populasjonens bomrate per strekk)0,0586
kmTidRef (anker: snittets rentid s/km)485,4
renTidRef (rentid på referanseløypa, s)2884
forvTidRef (totaltid på referanseløypa, s)2969
beregnet06.11.2026

Streaker

Poster tatt på rad siden forrige bom over terskelen — alle løpstyper teller, og disk nullstiller. Bare analyserte strekk regnes med (215 poster totalt i karrieren), så tallene er minimumstall. Se hele streaklisten.

Terskel Streak Uten slik bom siden Lengste Plass
Bom over to minutter 6 10.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 5.osakilpailu, bom 6.24 125 –
Bom over fem minutter 6 10.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 5.osakilpailu, bom 6.24 208 –
Bom over ti minutter 215 hele karrieren siden 2022 215 –

Løp

22 løp vist. Justert kmtid er rankingens vurdering av dette ene løpet — løping og bom samlet, omregnet til km-tid i en gjennomsnittlig o-løype, og dermed sammenlignbar med forventet kmtid: løperens samlede ranking ved første månedsskifte etter løpet (ranking nå for de ferskeste løpene). O-prest. er bomtapets andel av den justerte kmtiden, og o-evne-andelen står ved siden av forventet kmtid. Tall i parentes er enkeltløp så langt fra løperens nivå at rankingen i praksis ser bort fra dem — oftest småfelt uten reell referanse. Fargen viser hvilken ranking løpet teller i: skogsrankingen (vanlig tekst), sprint, B-løyper, C-løyper og N-løyper.

Dato Løp Klasse Tid Plass Bommet Justert kmtid O-prest. Forventet kmtid O-evne Terning
10.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 5.osakilpailu H60A 36.03 5 /46 4.37 9.30 1.13 9.33 0.42
09.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 4.osakilpailu H60A 19.24 3 /47 0.01 9.04 0.00 9.33 0.42
07.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, 3.osakilpailu H60A 32.15 2 /48 0.34 9.13 0.10 9.33 0.42
06.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla, stage 2 H60A 27.36 3 /48 2.23 9.31 0.49 9.33 0.42
05.07.2026 FIN5 suunnistusviikko, 5.-10.7.2026 Salla. 1st day. H60A 44.36 1 /50 0.56 8.37 0.11 9.33 0.42
29.06.2025 Midnattsolgaloppen H 60- – – – – – – – –
29.06.2025 Midnattsolgaloppen H 60- – – – – – – – –
29.06.2025 Midnattsolgaloppen H 60- – – – – – – – –
29.06.2025 Midnattsolgaloppen H 60- – – – – – – – –
09.08.2024 WMOC Long Final, 9.8.2024 M60A 58.23 31 /74 2.23 9.00 0.22 9.08 0.40
07.08.2024 WMOC Middle Final, 7.8.2024 M60A 32.17 23 /79 4.12 8.52 1.09 9.08 0.40
06.08.2024 WMOC Forest Qualification, 6.8.2024 M60-1 43.48 4 /73 1.49 8.34 0.21 9.08 0.40
28.07.2023 O-Ringen Åre, etapp 5, lång, jaktstart H60 42.09 4 /145 0.22 8.41 0.05 9.17 0.36
27.07.2023 O-Ringen Åre, etapp 4, medel H60 33.30 18 /145 2.04 9.02 0.33 9.17 0.36
26.07.2023 O-Ringen Åre, etapp 3, medel H60 41.39 23 /145 3.11 9.32 0.44 9.17 0.36
24.07.2023 O-Ringen Åre, etapp 2, lång H60 46.38 11 /145 2.25 8.24 0.26 9.17 0.36
23.07.2023 O-Ringen Åre, etapp 1, lång H60 38.47 9 /145 1.04 8.20 0.14 9.17 0.36
16.07.2022 WMOC 2022 Long Final M55-A 1.07.44 Brutt – – – – – –
14.07.2022 WMOC 2022 Middle Final M55-A 44.29 46 /81 4.35 10.46 1.07 10.15 0.53 –
13.07.2022 WMOC 2022 Forest Qualification M55-1 51.04 5 /65 2.49 8.47 0.29 10.15 0.53 –
11.07.2022 WMOC 2022 Sprint Final M55-A 17.22 49 /82 1.41 7.31 0.44 7.10 0.19 –
10.07.2022 WMOC 2022 Sprint Qualification M55-2 19.40 27 /61 3.53 7.59 1.35 7.10 0.19 –

Løp per år

2022: 5 løp520222023: 5 løp520232024: 3 løp320242025: 4 løp420252026: 5 løp52026